W sklepach i drogeriach możemy znaleźć coraz większą gamę kosmetyków naturalnych. Jeśli chcemy, aby wybrany przez nas produkt był ekologiczny, warto szukać na opakowaniach certyfikatu BDIH.
Federalny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Przemysłowych i Handlowych oznacza tym certyfikatem kosmetyki ekologiczne spełniające określone przez organizację standardy jakości.
Podstawowym kryterium jest skład produktu zawierający minimum dziewięćdziesiąt pięć procent substancji ekologicznych, pochodzących z ekologicznych upraw. Ponadto kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach oraz nie zawierają składników pochodzących z martwych zwierząt np. tłuszczów zwierzęcych czy kolagenu. Stosowanie sztucznych barwników, substancji zapachowych, parafiny ani innych substancji ropopochodnych jest niedozwolone. Do konserwacji produktów można stosować substancje naturalne oraz identyczne z naturalnymi, jeśli zostaną wymienione na opakowaniu. Przykładem może myć kwas sorbinowy, kwas salicylowy i jego kwasy czy alkohol benzynowy.