Jak wybrać odpowiednią matę do jogi?

Chociaż zajęcia jogą nie wymagają ani specjalnych przyrządów, ani określonego stroju, istnieje jeden ekwipunek, bez którego wykonywanie ruchów albo medytacji może być bardzo utrudnione. Oczywiście, mowa idzie o macie do jogi, która jest podstawowym wyposażeniem każdej sali, gdzie uprawiany jest ten rodzaj sportu.
Wymiary mat do jogi

jak wybrać odpowiednią matę do jogiDużo osób zastanawia się, jak wybrać odpowiednią matę do jogi. Z jednej strony, ten przedmiot nie ma w sobie nic zaawansowanego, co mogłoby wprowadzić w błąd podczas zakupu, a jednak, wielu ludzi przyznaje, że ich pierwsza mata do jogi była dosyć niewygodna. Na co w takim razie należy zwracać uwagę podczas zakupu takiej maty?

Oczywiście, na samym początku trzeba zrozumieć, czym takie maty się w ogóle różnią. Przede wszystkim, maty do jogi mają różne wymiary. Na przykład, grubość takiej maty zazwyczaj znajduje się w granicach od 3 do 6 cm. Do regularnych ćwiczeń najlepiej mieć mate o grubości pomiędzy 4 a 5 cm. Taka mata jest wygodna do wykonywania skomplikowanych ruchów na podłodze, a do tego doskonale izoluje temperaturę. Jeżeli jednak osoba chciałaby kupić taką matę, z którą można będzie podróżować, lepiej jest wybrać wariant o grubości 3 cm.

Bez wątpienia, warto także zwrócić uwagę na długość i szerokość maty. Optymalną długość można obliczyć, dodając do swojego wzrostu 5-10 cm. A więc, większość osób wybiera matę o długości do 185 cm. Czasami jednak joga wymaga niestandardowej długości maty, na przykład, przy wykonaniu specjalnych ćwiczeń. Wówczas warto kupić matę o długości nawet do 220 cm.
Materiały, z których produkowane są maty do jogi

Na rynku można znaleźć bardzo dużo wariantów mat do jogi, produkowanych z rozmaitych materiałów. Część z nich to oczywiście maty sztuczne, do produkcji których używane jest przede wszystkim tworzywo wielkocząsteczkowe PVC.

Bardzo dużo mat produkowanych jest z materiałów naturalnych. Na przykład, w sprzedaży są dostępne maty bawełniane, lniane, wełniane albo z włókien juty. Często takie maty mają powłokę z kauczuku po jednej stronie. Także popularne są maty, które w całości są wyprodukowane z naturalnego kauczuku.

Ciężko jest dokładnie powiedzieć, który materiał jest najlepszy. Ważne jest, żeby taka mata nie ślizgała się po podłodze i dobrze wchłaniała wilgoć, ponieważ ćwiczenie jogi zawsze zwiększa pocenie się. A więc, można stwierdzić, że maty kauczukowe są jedne z najlepszych, ponieważ zapewniają one stabilność każdej wykonywanej pozycji, a pory, które znajdują się w strukturze kauczuku, doskonale pochłaniają wilgoć. Nie wolno także zapominać o tym, że takie maty są całkowicie naturalne.

Warto jednak zwrócić uwagę również na maty, produkowane z włókien, ponieważ zazwyczaj są one bardzo przyjemne w dotyku, a więc doskonale pasują do medytacji.
W jaki sposób należy dbać o matę do jogi?

Niestety, żadna mata do jogi nie będzie długo służyła, jeżeli się o nią nie dba.

Przede wszystkim, wybierając maty z tworzyw sztucznych, należy zwijać je w odpowiedni sposób, żeby ich rogi nie zawijały się do środka. Na przykład, taką matę można zawsze zwijać w różnych kierunkach. Natomiast składać maty nie wolno, ponieważ przyczynia się to do powstawania załamań.

Nie wolno zapominać o tym, że matę należy regularnie myć. W sprzedaży można znaleźć maty, które można prać w pralce, jednak o takich możliwościach należy dowiedzieć się przed zakupem.

Oczywiście, każdy mistrz jogi powie o tym, że należy również zachowywać czystość energetyczną maty. Oznacza to, że nie wolno jej nikomu pożyczać a także przeznaczać jej do innych celów. Na przykład, nie warto brać swojej maty jako miejsca do siedzenia przy grillu.